ИСТАНБУЛ 3НП

Термин 07 Март

 

1 ДЕН 07.01.2018  СКОПЈЕ-ИСТАНБУЛ:

Состанок на групата спроти спортската сала Борис Трајковски во 15.30 ч.. Поаѓање за Истанбул во 16:00. Се патува преку граничниот премин Богородица и Грција. Ноќно возење со попатни паузи.     

 

2 ДЕН 08.03.2018 ИСТАНБУЛ: ЕВРОПА+АЗИЈА

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Факултативно панорамско разгледување на градот со автобус и локален водич: Капали чаршија,Бејазит-најстариот универзитет, Лалели,  Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотел (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес),  Таксим, Операта, стадионот на  ФК Бешикташ, Долма Бахче Сарајот. Кратка пауза на плоштадот Таксим а потоа ве водиме во најголемата султанска палата Долма Бахче Сарајот , кој ќе ве воодушеви со својата елеганција, отменост, богатство. Седиште на последните Султани и на Кемал Ататурк. Сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта ве водиме на факултативен излет на Азискиот дел на Истанбул. Се возиме по Мостот над Босфор кој ја спојува Европа со Азија. Мала пауза на Азиската страна на градот во местото Ускудар каде ќе ја видите џамијата на Михримах султан, а потоа одиме до местото Бејлербеји на Босфор, познат по многубројните рибни ресторани, луксузни вили, отоманската палата... Враќање во хотел. Ноќевање.

 

3 ДЕН 09.03.2018 ВИЗАНТИСКИ и СУЛТАНСКИ   ИСТАНБУЛ:

Појадок. Излет кој ве води во славното и бурно минато на Византиските Императори и Османлиското царство: Прво ќе ја разгледаме познатата Аја Софија, ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султанахмед плоштадот, Византискиот Хиподром, палатата на Ибраим Паша, Амамот на Хурем Султан. Ќе влеземе во најпознатата палата во светот- Топ Капи  која ќе не фасцинира со своето богатсво и големина и секако ќе влеземе во забранатата зона со векови – Султанскиот Харем – со локален водич. Слободно попладне за индивидуални активностиНоќевање.

                                      

4 ДЕН 10.03.2018 ИСТАНБУЛ:

Појадок. Слободно предпладне. Факултативно заминуваме на прекрасно и возбудливо Крстарење по БОСФОР со брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палата. Крстарењето овозможува прекрасен поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер...),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган .. палатите од Турските ТВ серии.... После Крстарењето посета на познатиот Египетски пазар на зачини  и Цариградската Патријаршија. Слободно попладне. Вечерта одиме во Ноќен клуб со богато мени и прекрасна програма со ориентални танци за незаборавно доживување. Ноќевање.

 

5 ДЕН 11.03.2018 ИСТАНБУЛ- СКОПЈЕ:

Појадок.Одјавување од хотелот. Слободно време за шопинг и прошетка низ Капали Чаршија. Околу пладне ве водиме во големиот шопинг центар ФОРУМ каде се наоѓа и огромниот Аквариум.

Поаѓање кон Скопје во попладневните часови .Се патува преку Грција, ноќно возење со попатни паузи.

 

6 ДЕН 12.03.2018 СКОПЈЕ Пристигнување во Скопје во утринските часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТА ДО 31.01.2018:   109 евра / 6.760 денари

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  119 евра / 7.380 денари

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

Превоз со високотуристички автобус

Сместување во хотел со 3* на база 3 НП

Туристички пратител на програмата

Организиран трансфер од Охрид, Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес
 

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.
 

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

Задолжително патничко осигурување 190 мкд.
Панорамско разгледување на градот со локален водич (10€ ) 

Отомански и Византиски Истанбул (автобус,локален водич): (10€ )
Крстарење по Босфор  (15€)
Посета на Долма Бахче Сарај со водич и влезница: (35€)
Вечера со програма во ноќен клуб : (35€) .
Влезници: Аја Софија: (15€), Топ Капи (без Харем): (15€) , Харемот во Топ Капи– (10€)
Посета на Азискиот дел на Истанбул (15€)  
Доплата за еднокреветна соба 3.720 ден                   

 

 

НАПОМЕНИ:

* За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.

* Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата

* Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

* За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

* Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.

*Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и час на поаѓање.

 


Официјален застапник


Официјален застапник