МАДРИД, ТОЛЕДО И ВАЛЕНСИЈА

Мадрид, Толедо и Валенсија - една поинаква приказна

 

 

Авион/ 6 дена/ 5 ноќевања

 

29. Април (Петок) СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ - ВАЛЕНСИЈА

Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 08.00 часот. Полетување за Валенсија преку Истанбул во 09.25 и пристигнување во 15.50 часот. Трансфер до хотелот во Валенсија и сместување. Прошетка до привлечното и историско јадро на Валенсија и слободно време за вечера во некој од рестораните каде што се подготвуваат разни видови на паелја, освежителен сок “orchata” oд бадеми и “aqua de Valancia” свежо цеден сок од портокали и шампањ. Ноќевање.

 

30. Април (Сабота) ВАЛЕНСИЈА - МАДРИД

Појадок. Посета на комплексот “Градот на науките и уметностите”, импресивен пример на модерната архитектура, дизајниран од познатиот архитект Сантијаго Калатрава.Тргнување за Мадрид во попладневните часови. Пристигнување во хотелот во вечерните часови и сместување. Ноќевање.

  

01. Мај (Недела) МАДРИД

Појадок. Прошетка низ центарот на “Кралскиот град”, по познатата авенија Гран виа, плоштадот Пуерта дел сол, фонтаните Нептуно и Сибелес. Посета на музејот REINA SOFIA, познат по делата на сликарските великани: Пикасо, Миро и Дали, каде се наоѓа и славната Пикасова “Guernica”. Препорачуваме посета на симболот на Мадрид, Кралската палата од 18 век, една од најдобро зачуваните во Европа, каде се одржуваат најзначајните кралски церемонии, гала вечери и приеми...Слободно време за индивидуални прошетки и вечера во некој од одличните ресторани во градот, познат по своето гастрономско богатство. Ноќевање.

 

02. Мај (Понеделник) МАДРИД

Појадок. Прошетка преку познатиот парк Ретиро и посета на еден од најголемите музеи во светот, музејот Прадо, кој располага со една од најбогатите светски збирки на уметнички дела на прочуените шпански уметници: Ел Греко, Веласкез, Гоја, Рибера, Мурило... Можност за посета на стадионот „Сантиаго Бернабеу“, на кој настапува славниот фудбалски клуб „Реал“. Во вечерните часови, факултативно, можност за уживање во заводливиот ритам на шпанската музика и танци Фламенко, надополнети со популарниот пијалок сангрија. Ноќевање.

 

03. Мај (Вторник) МАДРИД – ТОЛЕДО

Појадок. Екскурзија до Толедо, град-музеј под заштита на УНЕСКО, патување до срцето на Кастиља и старата престолнина на Шпанија. Посета на видиковецот на брегот на реката Тахо од каде што се пружа прекрасна глетка кон градот. Во културно - историското наследство на Толедо длабоки и сеуште видливи траги оставиле, Христијаните, Арапите и Евреите. Градот е ризница на историски знаменитости од готика до барок. Посета на црквата Св. Томас позната по своите ремек дела на големиот уметник Ел Греко. Враќање во Мадрид во попладневните часови. Препорачуваме посета на музејот THYSSEN BORNEMISZA. Ноќевање.

 

04. Мај (Среда) МАДРИД – ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ

Појадок. Трансфер до аеродромот во Мадрид. Полетување за Скопје преку Истанбул во 12.10 и пристигнување во 19:55 часот.

 

За уплата до 21 Март 645 евра (39.990 денари)

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 699 евра (43.350 денари)

 

Цената вклучува:

- Авионски превоз на релацијата Скопје-Истанбул-Валенсија и Мадрид-Истанбул-Скопје со вклучени аеродромски такси

- Багаж за чекирање до 30 kg и Рачен багаж (ташна и 1 торба со димензии 55х40х20см до 8 кг)

- Организиран трансфер од аеродромот до хотелот во Валенсија со панорамски разглед

- Сместување во Хотел NH LAS CIENCIAS 3* во Валенсија на база 1 ноќевање со појадок

(www.nh-hoteles.es/hotel/nh-valencia-las-ciencias)

- Организиран превоз од Валенсија до хотелот во Мадрид

- Сместување во Хотел MADRISOL 2* во центарот на Мадрид на база 4 ноќевања со појадок (www.hotelmadrisol.com)

- Прошетки во Мадрид според програмата

- Организиран трансфер од хотелот до аеродромот во Мадрид

- Професионална организација на аранжманот и придружник на патувањето

 

Цената не вклучува:

- Факултативни посети: Посета на Толедо со вклучен автобуски превоз 45 евра, Фламенко...

- Влезници во локалитетити

- Карти за локален превоз (метро)

- Патничко-здравствено осигурување 350 денари


Официјален застапник


Официјален застапник