Прага - Нова Година 2019

Повеќе...

Нова Година 2019 - Фиренца - Тоскана

Фиренца - Лука- Пиза -  Сиена - Сан Џимињано 

Повеќе...

РИМ - Нова Година 2109

1 ден 28.12.2018 СКОПЈЕ   

Состанок на групата во 14:30ч на паркингот спроти спортски центар Борис Трајковски. Поаѓање во 15:00ч. Се патува преку гр.премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

 

2 ден 29.12.2018 Монтекатини - Пиза

Пристигнување во пладневните часови во Монтекатини Терме. Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор. Во вечерните часови предлагаме посета и прошетка на Пиза. Пиза, град во Италија лоциран на бреговите на Тосканската ривиера, некогашна моќна поморска сила чијашто флота скоро 150 години била најголемата сила на Средоземното море. Посета на центарот на градот каде се сместени трите обележја на овој град: Piazza Dei Miracoli, Катедралата DUOMO, крстилиницата San Giovanni, Кривата Кула (која вооедно е и најпознатата кула во Италија), Campo Santo (Стари гробишта). Слободно време за индивидуална прошетка. Враќање во хотел. Ноќевање.

 

3 ден 30.12.2018 Монтекатини - Рим

Појадок. Поаѓање кон Рим. Пристигнување во Рим во пладневните часови. Одиме на панорамско разгледување на Рим, пешки, со локален водич: плоштадот на Републиката, Олтарот на мирот, плоштадот Венеција, Римскиот Форум, Виа Дел Корсо, Фонтаната ди Треви, Виа Венето, мостовите на Тибар, црквата Св.Петар, Колосеумот. Вечерта предлагаме излет Roma by night. Прекрасно доживување на Рим кое нема да ве остави рамнодушни.  Сместување во хотел.  Ноќевање

 

4 ден 31.12.2018 Рим – Тиволи - Ватикан

Појадок. Предлагаме факултативна посета на Ватикан и ватиканските музеи: Црквата во Ватикан, Сикстинската капела, Катедралата Св.Петар со локален водич. По Ватикан,  предлагаме прекрасен излет до Тиволи. Посета на волшебните паркови и фонтани на вилата Д Есте. Летниковец кој го користела високата класа уште од античко време. Вилата Д Есте е под заштита на UNESCO и е единствена и најпрепознатлива  по монументалните фонтани, од кои највпечатливи се оние кои се изградени во барок стил и имитираат звуци како што се песната на птиците или оргуљи.  Враќање во Рим.  Слободно време за индивудуални прошетки низ Рим и дочек на Нова Година на некој од Римските плоштади... Ноќевање.

 

5 ден 01.01.2019 Рим - Фиренца

Појадок и напуштање на хотелот. Патувањето за Скопје продолжува со посета и прошетка низ Фиренца. Разглед на стариот дел од градот кој што е под заштита на UNESCO како светско културно наследство. Во овој дел живееле: Ботичели, Донатело, Микеланџело, Леонардо да Винчи, Галилео Галилеј. Посета на историскиот дел од градот: галеријата Ufici, катедралата Santa Maria del Fiore, градската катедрала, плоштадот Signoria, палатата Vekio…Слободно време за индивидуални активности. Полни со прекрасни впечатоци во доцните попладенвни часови поаѓаме кон Скопје. Ноќно возење преку Словенија, Хрватска и Србија со попатни застанувања поради одмор и царински формалности.

 

6 ден 02.01.2019 СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

 

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 01.11: 229/ 14.200 ден.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 249€/15.440 ден.

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје– Рим- Монтекатини -Скопје
 • 2 ноќевања во хотел 3* НП во Рим (околина)
 • 1 ноќевање во хотел 3* НП во Монтекатини
 • Организација и водство на програмата
 • Лиценциран туристички придружник
 • Организиран трансфер од Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Задолжително патничко осигурување - 5 €
 • Вечерна посета на Пиза – 15 €
 • Разглед на Рим со локален водич - 15 €
 • Факултативна посета на Ватикански музеи, со влезница, водич, превоз - 50 €*( резервација при уплата)
 • Влезница за Базилика Св.Петар. 5 €*
 • Факултативна посета на Тиволи 25 €*
 • Rome by night излет 15 €
 • Задолжителна посета на Фиренца 20 €
 • останати влезници, метро карти
 • еднокреветна соба 4.960 денари
 • туристичка такса за ноќевање во Монтекатини ( 2-3 евра , се плаѓа на рецепција)
 • туристичка такса за ноќевање во Рим( 6 евра по лице на ден , се плаѓа во агенција)

 

*** Цените на влезниците може да бидат променливи во зависност од цената на локалотетите во моментот ***

 

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата

Напомена: за реализација на овој аранжман како и за факултативните излети се потребни  минимум 45 патници!

За овој аранжман важат општите услови на патување на СКТМ и Дори Травел

Будимпешта Нова Година

1 ден 29.12.2018 - СКОПЈЕ - БУДИМПЕШТА 

Состанок со групата во 16:30ч. на паркингот пред спортски центар „Борис Трајковски“ и поаѓање за Будимпешта во 17.00 ч. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

 

2 ден 30.12.2018 - БУДИМПЕШТА

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови и разглед на градот со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, мостовите на Дунав... Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор и индивидуални активности. Вечерта можност за крстарење по Дунав под прекрасните будимпештански мостови (факултативно). Можност за индивидуални прошетки низ Будимпешта. Враќање во хотел во договорено време. Ноќевање.

 

3 ден 31.12.2018 - БУДИМПЕШТА - БРАТИСЛАВА

Појадок. После појадокот, поаѓање за Братислава (факултативно). Разглед на градот со локален водич: средновековниот главен плоштад со Роландовата фонтана, Михалската порта, Градското собрание, Катедралата Св. Мартин, Словачкиот национален театар, барокната Палата Palffy во која Моцарт ги изведувал своите дела, Палатата Pauli каде Франц Лист го отсвирел својот прв концерт... Слободно време за индивидуални активности и можност да ја почувствувате предновогодишната атмосфера на градот. Во договорено време враќање во Будимпешта. *За оние кои остануваат во Будимпешта, денот го поминуваат индивидуално. Вечерта во договорено време се упатуваме во центрот на Будимпешта за дочек на Нова Година. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.

 

4 ден 01.01.2019 – СЕНТ АНДРЕА - БУДИМПЕШТА

Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и можност за факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близина на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народните ракотворби, кое е богато со голем  број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. После посетата на Сент Андреа, враќање во Будимпешта и слободно време за индивидуални активности. Поаѓање за Скопје во попладневните часови. Ноќно патување преку Србија со попатни паузи за одмор и цaрински формалности.

 

5 ден 02.01.2019  СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

 

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 01.11: 139€/8.620ден

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 149€/9.240 денари

 

Во цената на аранжманот e вклучено:

 • превоз со високотуристички автобуси на дадените дестинации
 • сместување во хотел со 3* во Будимпешта – 2 НП (ноќевање + појадок)
 • разглед на Будимпешта со локален водич
 • професионален туристички пратител за време на целото патување
 • организација и реализација на аранжманот
 • Организиран трансфер од Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • крстарење со брод по Дунав - 15€
 • факултативна посета на Братислава со локален водич - 30€ - мин. 30 лица за реализација
 • посета на Сент Андреа - 10€ - мин. 30 лица за реализација
 • патничко здравствено осигурување - 5€
 • индивидуални трошоци
 • доплата за еднокреветна соба 3.100 денари

 

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата

За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 45 патници

За ова патување важат општите услови на СКТМ и Т.А. Дори Травел


Официјален застапник


Официјален застапник